Zawód: kierowca ciężarówki (wady i zalety)

Praca jako kierowca tira nie należy do pracy lekkich i łatwych. Decydując się na nią musimy pamiętać, iż będziemy zobowiązani poddać się pewnym ograniczeniom i poświęceniom. Częste trasy i większe odległości spowodują, iż nasze wizyty w domu będą należały do rzadkich i krótkich – częstotliwość i długość wyjazdów będzie zależała od tego na jaki rodzaj przewożenia transportu się zdecydujemy, czy będzie to transport na ograniczonych, liniowych trasach czy może skupiać się będziemy na transporcie międzynarodowym? Ten drugi spowoduje, iż poza domem będziemy przebywać nawet od 4 do 6 tygodni, ale też zdecydowanie więcej zarobimy. Dlatego też zostając kierowcą tira, musimy być gotowi na to, że większość naszego czasu spędzimy w kabinie ciężarówki.

Bycie kierowcą tira, w zależności od poziomu naszych umiejętności oraz doświadczenia, jest zawodem zdecydowanie dochodowym – decydując się na własny biznes i założenie firmy transportowej, mając przy tym pałeczkę do biznesu jesteśmy w stanie zarobić naprawdę duże pieniądze. Jednak z większymi zarobkami, idzie coraz mniejszy zakres czasu dla nas samych, jak i naszej rodziny. Korzyścią wykonywania tej pracy jest zdecydowanie poznawanie nowych miejsc, ludzi oraz kultur – podróżując po Europie dojedziemy do miejsc, o których nigdy wcześniej nawet nie marzyliśmy – robienie zdjęć, filmów z naszych tras z pewnością umili nam samą podróż, jak i potem sprawi radość w postaci pamiątki najbliższym. Jednakże im dłuższe trasy, tym większe niebezpieczeństwa. Nowe przepisy, inne ograniczenia niż w naszym kraju zobowiązują kierowcę do nieustannego śledzenia zasad panujących w danych kraju. Zmęczenie i rutyna spowodowane wielogodzinnymi, przeradzającymi się w kilkunastodniowe trasy oraz radzenie sobie z samotnością podczas jazd, również nie należy do najłatwiejszych. Wraz z rozwijaniem się naszej kariery kierowcy, ilość godzin spędzanych za kółkiem niepomiernie rośnie. Statystycznie typowy kierowca tira spędza za kierownicą około 9 godzin na dobę, a jego niezbędną cechą musi być punktualność oraz pełen profesjonalizm na trasie, gdyż to wyłącznie od niego zależy czy towar dojedzie w terminie. Także, zawód ten jak każdy inny posiada swoje plusy jak i minusy.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście + 6 =