Wszystko co warto wiedzieć o tachografach

Tachografy są rodzajem urządzeń pomiarowych mających za zadanie zapisać dokładną prędkość oraz drogę przejechaną przez pojazd w niej wyposażony, ale ich najważniejszym zadaniem, z którego ‚słyną’ jest rejestracja rzeczywistego czasu przebywania kierowcy za kierownicą oraz rejestracja jego obowiązkowego odpoczynku.

Do roku 1985 nie było prawa zmuszającego nas do korzystania z tachografów, a co za tym idzie kierowca mógł jeździć dłużej lub być zmuszany do wyrabiania większej ilości godzin przez firmę dla której pracował. Zbyt długa jazda, nieprzerywana odpoczynkiem i snem wiązała się z nadmiernym niebezpieczeństwem na drodze, nie tylko dla samego kierowcy, ale innych podróżujących – wraz ze wzrostem liczby wypadków z kierowcami ciężarówek jako je powodującymi postanowiono wprowadzić nową ustawę właśnie w roku 1985.  Rozporządzenie to mówiło o konieczności zainstalowania w swoim pojeździe urządzenia odpowiedzialnego za rejestrację przepracowanego czasu przez kierowcę. Jednakże według tego rozporządzenia obowiązującego na terenie Unii Europejskiej oraz oparcia się o polską ustawę z roku 2004 możemy zauważyć, iż nie wszystkie pojazdy wymagają instalacji tachografów. Do wyjątków należą pojazdy służące do nauki jazdy, pojazdy sił zbrojnych, pojazdy pracujące jako pomoc drogowa, pojazdy przeznaczone do przewozu materiałów w celach prywatnych, pojazdów których maksymalna prędkość nie przekracza 30km/h oraz pojazdów do przewozu towaru, gdy ich maksymalna masa wraz z towarem nie przekracza 3,5 tony.

Co ciekawe, wyłączeni z ustawy są również rolnicy – nie pod względem wszystkich czynników, ale lista urządzeń bez obowiązku posiadania tachografu prezentuje się całkiem korzystnie. Są to między innymi pojazdy używane wyłącznie do odbioru mleka, pojazdy używane do przewozu odpadów zwierzęcych, na przykład w formie ich szkieletów, pojazdy służące do przewozu żywych zwierząt do sklepów lub rzeźni, ciągniki używane wyłącznie do prac leśnych i rolniczych oraz pojazdy wykorzystywane przez gospodarstwa rolnicze, rybackie oraz ogrodnicze w celu przewozu materiałów w obrębie 50 km od miejsca rozpoczęcia.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − trzynaście =