Monitoring GPS pojazdów – na czym polega i jakie ma zalety?

Rozwój technologii stwarza warunki umożliwiające przedsiębiorstwu stałe poprawianie swoich wyników finansowych. Wszystko zależy jednego od tego, czy zdecydujemy się właściwie wykorzystać dostępne nam technologiczne rozwiązania. Dobrym przykładem jest branża transportowa. Korzystając z monitoringu pojazdów za pomocą systemu GPS, jesteśmy w stanie zoptymalizować działalność naszej firmy. Obecnie korzystanie z monitoringu GPS jest na tyle rozpowszechnione, że każdy, kto je ignoruje, znajduje się na słabszej pozycji niż jego konkurenci.

Jak funkcjonuje taki rodzaj monitoringu?

System monitoringu GPS opiera się przede wszystkim na zamontowaniu w naszym pojeździe specjalnego pozycjonera. Jest on wyposażony w radioodbiornik, który pozwala uzyskać informacje dotyczące lokalizacji danego pojazdu z systemu nawigacji satelitarnej GPS. Monitoring GPS pojazdów nie ogranicza się do śledzenia ich pozycji. Urządzenie to jest w stanie pozyskiwać również inne informacje. Chodzi między innymi o prędkość samochodu, zużycie paliwa oraz inne parametry jazdy.

Do wszystkich tych danych mamy dostęp w czasie rzeczywistym za pomocą specjalnych aplikacji towarzyszących monitoringowi. W przypadku pozycjonera niezwykle ważne jest to, jak dokładnie mierzy on dane. W tym celu należy wybrać taki model, który będzie odporny na uszkodzenia lub wstrząsy. W przeciwnym razie może dojść do pozyskiwania błędnych informacji.

Czy warto wyposażyć swoje samochody w taki system?

Istnieje liczne powody, dla których firmy korzystające w swojej działalności z pojazdów, powinny zainwestować w monitoring GPS. Pozwoli on między innymi skuteczniej zabezpieczyć naszą firmę przed stratami wynikającymi z kradzieży naszych pojazdów. Samochód wyposażony w lokalizator GPS umożliwia łatwe odnalezienie go przez policję. Co więcej, monitoring może posłużyć zmniejszeniu wypadków spowodowanych przez naszych kierowców. Świadomość bycia stale monitorowanym posłuży jako hamulec, który ograniczy nieodpowiedzialne zachowanie jak na przykład próby wyprzedzania innych samochodów.

Stały nadzór znacznie ułatwia zwiększanie wydajności pracy naszych kierowców. Dostęp do nagromadzonych danych pozwoli osobie nadzorującej nad flotą pojazdów, na skuteczniejsze zarządzanie. Z łatwością zlokalizowane zostaną wszelkie obszary, które przyczyniają się do zwiększania kosztów działalności firmy. Wszystko to sprawia, że system monitoringu GPS pozwoli na dłuższą metę zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.

W dobie cyfryzacji stosowanie rozwiązań informatycznych jest kluczowe dla każdej firmy, niezależnie od jej branży. W przedsiębiorstwach transportowych ma to szczególne znaczenie z uwagi między innymi na wymogi związane z instalacją tachografów. Połączenie systemu monitoringu GPS wraz z tachografami cyfrowymi znacznie poprawi wyniki naszej firmy.

Możliwość śledzenia naszych pojazdów w czasie rzeczywistym i bezzwłoczne podejmowanie decyzji są niezbędne, jeżeli pragniemy efektywnie rywalizować z innymi przedsiębiorstwami transportowymi. Zdecydowanie się na wyposażenie naszej floty pojazdów w system monitoringu GPS stanowi rozsądną inwestycję. Na  https://www.geonavi.com.pl/funkcjonalnosci/ można przeczytać więcej na temat funkcjonalności tego rozwiązania.

 

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 4 =