Jakie towary wymagają przewozu w określonych temperaturach?

Istnieją towary, które muszą być nie tylko przechowywane, ale i przewożone przy zachowaniu odpowiednich warunków. Związany z tym transport w temperaturze kontrolowanej to specjalny sposób przewożenia niektórych produktów. Na czym polega i czego dotyczy?

Artykuły spożywcze

Jedną z podstawowych kategorii towarów wymagających specjalnego przewozu są produkty żywnościowe, które szybko ulegają zepsuciu. Choćby chwilowe transportowanie ich w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do zmiany właściwości oraz pozbawienia możliwości ich spożycia. Z tego także względu zasady dotyczące tych artykułów są określone przepisami prawa, więc firma transportowa musi ściśle przestrzegać takich reguł. Dotyczą one żywności głęboko mrożonej i zamrożonej, ale również niektórych elementów świeżych.

W określonych temperaturach ujemnych muszą być przewożone gotowe dania mrożone, ale i wszelkie inne zamrożone produkty takie jak ryby, mięso, tłuszcze czy lody. Pewien pułap dotyczący wysokości temperatury określany jest też w kontekście świeżych ryb, mięsa, mleka czy innych wyrobów mlecznych (jak jogurty, kefiry czy twaróg). Oczywiście w kategoriach żywieniowych istotne są też kwestie związane z czystością kabiny przewozowej oraz sterylnością opakowań.

Segment farmaceutyczno-medyczny i inne

Oprócz branży spożywczej przewóz w określonych temperaturach jest wymagany w kontekście wielu leków, produktów medycznych oraz kosmetyków. Oprócz utraty właściwości niewłaściwe ich przechowywanie może prowadzić nawet do zmiany składu chemicznego, co może stanowić zagrożenie przy ich stosowaniu. Z tego względu transport realizowany dla firm farmaceutycznych czy kosmetycznych wymaga często utrzymywania podczas przewozu stałej, określonej temperatury.

W kontekście innych branży wymagania te spotyka się raczej rzadko, choć temperatury kontrolowanej mogą wymagać również niektóre artykuły chemiczne, materiały budowlane, a nawet sprzęty elektroniczne. Z uwagi na różne gabaryty oraz wagę, poszczególne ładunki przewozi się różnymi środkami transportu – od busów, przez większe pojazdy, po środki transportu wodnego.

Co warto wiedzieć o tego typu transporcie?

Ze względu na dużą odpowiedzialność związaną z przewożeniem takich pakunków, przedsiębiorstwa realizujące tego typu usługi muszą przestrzegać wielu zasad i przepisów dotyczących nie tylko sposobu transportu, ale również środków jakie się do tego wykorzystuje. Firma, której specjalizacją jest spedycja drogowa Warszawa musi się liczyć z tym, iż będzie potrzebowała odpowiedniej floty pojazdów, wyposażonych w sprzęt pozwalający kontrolować temperaturę w kabinie w której znajduje się towar.

W tego typu transporcie niezwykle istotna jest również logistyka – musi być dopracowana tak, by przewóz dokonywany był jak najkrótszymi trasami i z jak najmniejszą ilością koniecznych postojów. Skrócenie czasu przejazdu daje bowiem większą szansę na zachowanie przydatności przewożonych produktów. Regulacje obejmują też kierowców, którzy muszą specjalizować się w przewozie towarów kontrolowanych i powinni znać wszystkie obowiązujące normy.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 5 =