Jak wygląda praca spedytora?

Praca spedytora wywodzi się od słowa spedycja. Spedycja zajmuje się organizowaniem przewozu towarów na czyjeś zlecenie, a dokładniej całą logistyką przeprowadzanego transportu. Ze spedycją w naszym kraju do czynienia mamy najczęściej w transporcie krajowym jak i zagranicznym. Podążając za definicją spedycji, spedytor odpowiada za cały proces transportowy, jest jego organizatorem, dba o bezpieczeństwo w trakcie trwania trasy oraz zajmuje się wyłapywaniem wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Biorąc pod uwagę zmiany jakie nieustannie zachodzą na rynku krajowym, jak i światowym, spedytor musi być osobą spostrzegawczą i niezwykle elastyczną, aby dostosować się do trendów aktualnie panujących na rynku. Zmiany w prawie oraz w przepisach powodują, iż spedytor musi cały czas obserwować potencjalne zmiany oraz podnosić kwalifikacje, aby być nadal atrakcyjnym na rynku pracy. Jednym z ważniejszych zadań spedytora jest zarządzanie niezbędną dokumentacją oraz działanie doradcze. Spedytor w trakcie wypełniania umowy zobowiązany jest do współpracy ze zleceniodawcą oraz przygotowywanie wszelkich potrzebnych umów oraz dokumentów. Organizuje oraz nadzoruje przemieszczanie się zleconego ładunku, zwracając uwagę na wszelkie możliwe zagrożenia oraz utrudnienia na drodze. Spedytor nigdy nie jest przewoźnikiem bezpośrednim, zajmuje się ORGANIZACJĄ procesu przewozowego, jest tak zwanym pośrednikiem pomiędzy firmą mającą otrzymać ładunek, a zleceniodawcą, toteż musi indywidualnie rozliczać wszystkie koszty transportu.

Zawód spedytora staje się coraz bardziej popularnym i potrzebnym na rynku pracy, jednym z powodów jest dynamiczny rozwój gospodarki na terenach Unii Europejskiej oraz łatwość przemieszczania się w niej pomiędzy krajami, co pozwala na trasy dłuższe i bardziej zróżnicowane przynoszące większe korzyści finansowe. Aby wybić się na rynku jako spedytor, nie potrzebujemy żadnych szkoleń, ani kursów, choć z pewnością ich odbycie podniesie nasze szanse dostania wymarzonego zlecenia. Jednak, aby sprawnie poruszać się na rynku powinniśmy mieć co najmniej rok doświadczenia praktycznego jako spedytor, a fakt znajomości języka angielskiego i niemieckiego będzie zdecydowanym atutem.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 5 =