Jak wygląda dzień kierowcy tira?

Kierowcy ciężarówek z dłuższym stażem pytani o to, jak wygląda ich przykładowy dzień odpowiadają najczęściej, że wygląda jak każdy inny i mija pod znakiem jednej wielkiej monotonni. Jednak czy jest tak naprawdę, czy nie jest to po prostu zmęczenie ‚materiałem’ pracowników, rozczarowanie rutyną dnia codziennego – decydując się na karierę kierowcy świadomi powinniśmy być tego, iż monotonia stanie się częstym słowem w naszym słowniku. Oczywiście na drodze czeka wiele niebezpieczeństw, niespodzianek, awarii i sytuacji niespodziewanych, które wywołają w nas często zastrzyk adrenaliny, jednakże większa część trasy kierowcy przebiega niezwykle spokojnie.

Największym minusem bycia kierowcą tira jest to, że przebywanie w pracy trwa często przez wiele tygodni, a nawet miesięcy – jeżeli przewozimy towary do państw odległych o tysiące kilometrów od naszego terenu zamieszkania. Wizyty z rodziną, znajomymi stają się coraz rzadsze i krótsze, a samotność zaczyna doskwierać coraz bardziej. Jednak coś za coś. Im dłuższe i częstsze trasy wykonujemy, tym nasz zarobek jest większy.

Kierowca przed każdym załadunkiem musi odpowiednio przygotować i ustawić pojazd, aby ułatwić zapakowanie towaru magazynierom. W zależności jakie są to materiały oraz ile ton zostanie zapakowanych może na koniec załadunku czekać od 1 do paru godzin – następnie podpisuje dokumenty i gotowy jest wyruszyć w trasę. Oprócz standardowych niebezpieczeństw na drodze takich jak nierówne, wąskie, zniszczone trasy kierowca musi uważać na pozostałych uczestników ruchu oraz bezpiecznie ich wymijać, co często należy do manewrów trudnych na polskich pobocznych drogach, zwłaszcza w rejonach wiejskich. Poza tym musi przestrzegać godzin pracy – maksymalnie 8 godzin, po tym czasie zjechać musi na odpoczynek – jeżeli tego nie zrobi, zostanie to wykryte na kontroli, gdyż całą trasę, długość przerw oraz prędkość rejestruje tachograf, który jest urządzeniem obowiązkowym. Po pokonaniu wytyczonej kierowcy trasy, ten zjeżdża do miejsca rozładunku i czeka na rozładunek towaru przez magazynierów, podpisuje dokumenty i rusza w drogę do następnego celu załadunku…i tak w kółko przez wytyczony mu czas.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + szesnaście =