Jak działa GPS?

Elektroniczna nawigacja jest już od dłuższego czasu nieodłącznym towarzyszem większości kierowców i w znacznej mierze wyparła tradycyjne, papierowe mapy samochodowe. Działa ona w oparciu o system GPS, który jest wykorzystywany także przez firmy transportowe do monitorowania położenia pojazdów. Czym jednak tak naprawdę jest i jak działa ten system lokalizacji, bez którego wiele osób nie wyobraża już sobie jazdy samochodem?

Jak ustalić położenie za pomocą satelitów

Nazwa GPS pochodzi od angielskich słów Global Positioning System i oznacza światowy system pozycjonowania. Stworzono go w latach osiemdziesiątych na potrzeby armii amerykańskiej, a jego zadaniem jest natychmiastowe ustalanie położenia odbiornika na powierzchni kuli ziemskiej. Lokalizację umożliwia sieć satelitów krążących wokół Ziemi; jest ich obecnie trzydzieści jeden. Satelity wysyłają sygnały, które umożliwiają odbiornikowi identyfikację nadajnika i jego położenia w przestrzeni.

W każdym sygnale zakodowany jest czas nadania, tak więc odbiornik może porównać czas przechwycenia sygnału z czasem jego emisji. Na tej podstawie określa dystans dzielący go od satelity. Jeżeli odbiornik namierzy tylko jednego satelitę, wówczas na podstawie dystansu może stwierdzić, że znajduje się gdzieś na krawędzi okręgu, w którego środku znajduje się źródło sygnału, a którego promień jest równy odległości od nadajnika. Znając położenie satelity względem powierzchni Ziemi – również zakodowane w sygnale – można dokładnie określić położenie okręgu na powierzchni planety.

Z matematycznego punktu widzenia potrzebne są minimum trzy, a w praktyce co najmniej cztery źródła, aby określić położenie odbiornika. W przypadku trzech satelitów, odbiornik wyznacza na mapie trzy okręgi zorientowane wokół źródeł poszczególnych sygnałów. Miejsce, w którym krawędzie wszystkich okręgów przecinają się jest zarazem miejscem, w którym musi znajdować się odbiornik. Trzy satelity są jednak niewystarczające do obliczenia wysokości nad poziomem morza, dlatego potrzebny jest jeszcze czwarty sygnał. Im więcej satelitów, tym dokładniej można wyznaczyć położenie odbiornika względem powierzchni planety.

System jest skonstruowany w taki sposób, że z każdego miejsca na Ziemi widać w każdej chwili przynajmniej sześć satelitów, a w praktyce – od sześciu do dwunastu. GPS udostępniony do zastosowań cywilnych rozpoznaje położenie z dokładnością do kilku metrów. Ponieważ sygnały rozchodzą się za pośrednictwem fal radiowych, a więc z prędkością światła, to system działa właściwie natychmiastowo.

Zastosowanie GPS dla firm transportowych.

System GPS umożliwia bardzo precyzyjne lokalizowanie położenia odbiornika w czasie rzeczywistym. Można go wykorzystywać nie tylko do nawigacji, ale też do stałego monitorowania miejsca, w jakim znajduje się samochód (albo dowolny pojazd wyposażony w odbiornik).

Z tego zastosowania szczególnie chętnie korzystają firmy transportowe. System monitorowania pojazdów GPS jest na tyle precyzyjny, że bez żadnych trudności pozwala na śledzenie położenia poruszających się obiektów oraz zapisywanie ich trasy w pamięci komputera. Odbiorniki pozwalają w każdej chwili zlokalizować samochód, określić kierunek, w jakim się przemieszcza oraz jego prędkość. Dzięki temu można dokładnie kontrolować flotę pojazdów, określać przewidywany czas dotarcia dostaw do miejsca przeznaczenia, jak też pilnować, czy kierowca przemieszcza się po wyznaczonej trasie i zgodnie z przepisami określającymi dozwolony czas jazdy i jej prędkość.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × 4 =