Czym transport towarów niebezpiecznych różni się od zwykłego?

Do kierowcy tira należy wiele zadań podczas transportu towaru, począwszy od wybierania najbardziej mobilnej i optymalnej trasy po odpowiedzialność na drodze za siebie i innych – a co za tym idzie nieustanną czujność. Poprzeczka zaczyna znajdować się wyżej, gdy kierowca otrzymuje zadanie przewiezienia materiałów niebezpiecznych do punktu docelowego. Wiadome jest, iż zadanie takie zostanie powierzone wyłącznie kierowcy wykazującym się profesjonalizmem oraz doświadczeniem. Jednakże co tą są te materiały niebezpieczne i czym różnią się od towarów zwykłych?

Towary niebezpieczne zawierają w sobie – z racji samej już nazwy – materiały, które potencjalnie mogą zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu oraz środowisku naturalnemu. Jest to transport, który podlega podwójnym standardom kontroli, a sam kierowca musi zostać odpowiednio przeszkolony w zakresie obsługi oraz obchodzenia się z przewożonym towarem. Oprócz środków zabezpieczających, które w trakcie transportu muszą znajdować się na stanie ciężarówki (takich jak środki i ubrania ochronne), kierowca po odbyciu określonych szkoleń ma obowiązek posiadać wykształcenie w zakresie odpowiednich zachowań w przypadku możliwej awarii, kolizji, wypadku lub wycieku niebezpiecznych substancji. To właśnie do niego należy jak najszybsze zabezpieczenie lub naprawa usterki, aby materiały te nie wydostały się na zewnątrz – musi on być również niezmiernie ostrożny podczas kontaktu z nimi, gdyż nieodpowiednio ubrany może przysporzyć sobie wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

Przewóz towarów niebezpiecznych jest także, w przeciwieństwie do zwykłych, objęty międzynarodową ustawą ADR, która określa dokładne wymogi odnośnie przewozu towarów niebezpiecznych na terenie Europy. Powstanie tej umowy na celu miało próbę zminimalizowania szkód jakie mogłyby wystąpić podczas kolizji, gdy niebezpieczne substancje przedostałyby się do środowiska naturalnego. Regulacje zawarte w ustawie obejmują także sprecyzowane wymogi odnośnie wyposażenia ciężarówki, jej odpowiedniego zabezpieczenia oraz przeszkolenie wszystkich pracowników mających kontakt z towarem.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 14 =