Czym różni się wysyłanie paczek krajowych od międzynarodowych?

Codziennie przez świat wędrują setki tysięcy paczek. Dzieje się tak głównie przez spopularyzowanie zakupów przez Internet. Można kupować produkty z drugiego końca świata i po wyznaczonym czasie oczekiwania trafią one do naszych rąk. Jednak jest zasadnicza różnica między paczkami wysyłanymi z Polski, a tymi z USA. Jaka? Czas oczekiwania.

Paczki do Polski idące z kraju (tzw. przesyłki krajowe) najczęściej pojawiają się u nas już na drugi dzień, lub maksymalnie w 3-4 dni. Natomiast przesyłki z zagranicy mogą pojawić się nawet po dwóch miesiącach. Jeśli wysyłamy na przykład przesyłki do USA do mieszkających tam znajomych czy rodziny, musimy liczyć się z tym, że taka paczka nie dojdzie na drugi dzień.

Kiedy przesyłka zostanie doręczona szybko?

Kupując coś w sklepie internetowym lub nadając przesyłkę w punkcie pocztowo-kurierskim, można zobaczyć informację, że jeśli paczka zostanie nadana w godzinach przedpołudniowych, najczęściej do godziny 13-15, to jeszcze tego samego dnia zostanie wysłana. Jednak dotyczy przesyłki krajowej. Wtedy i Poczta Polska, i firma kurierska na drugi dzień przesyłkę dowiozą do adresata. Można oczywiście nadać paczkę w godzinach wieczornych czy wybrać tańszą opcję standardowego doręczenia. Wtedy paczka będzie szla 1-3 dni.

Po Europie bez cła

Przesyłki nadawane z jednego kraju UE, do innego kraju wspólnoty nie wymagają formalności celnych. Za wyjątkiem Grecji, Cypru, Malty czy regionów z osobnymi regulacjami celnymi jak choćby Wyspy Kanaryjskie. Jednak mimo to są droższe od przesyłek krajowych ze względu na bardziej skomplikowaną formę transportu.

Jest to też bardziej czasochłonne i kosztowne. Część przesyłek dostarczana jest drogą lądową, jednak niektóre transportowane są drogą lotniczą. Dlatego im większa lub cięższa przesyłka, tym droższe będzie jej nadanie. Przewidywany czas doręczeń takich przesyłek to od 2 do 7 dni.

Wysyłki poza kraje UE wymagają odprawy celnej. Wyjątkiem są przesyłki listowne, które nie mają wartości handlowej. Warto wiedzieć, że dla towarów o wartości poniżej 22 euro dokonuje się odprawy zbiorowej. Dopiero droższe towary wymagają odprawy indywidualnej. A koszt cła pokrywa zwykle odbiorca paczki.

Ile czasu idzie paczka do USA?

Wiele osób wysyła też przesyłki do USA. Albo oczekuje na taką przesyłkę i niecierpliwi się, ponieważ paczka długo idzie. Nie ma możliwości przetransportować przesyłek drogą lądową, a więc zostaje tylko fracht morski i poczta lotnicza. Obie opcje są drogie, ponieważ przesyłki przemierzają dosłownie pół świata. Dlatego nawet wysłanie koperty z dokumentami może kosztować prawie 100 złotych.

W zależności od wymiarów i wagi paczki wybierana jest najlepsza opcja transportu. Jednak warto wiedzieć, że przy dużych wagowo i gabarytowo przesyłkach zostaną one nadane frachtem morskim, ponieważ przy przesyłkach lotniczych istnieją ściśle przestrzegane ograniczenia. Przesyłki drogą morską dostarczane są zwykle po miesiącu. Natomiast paczki lotnicze docierają do odbiorcy nawet po kilku dniach.

Transport-Spedycja Info Opublikowane przez:

Transport, logistyka, spedycja - to nasz chleb powszedni i nasza branża, w której działamy z powodzeniem od ponad 20 lat. Newsy, ciekawostki, porady, analizy prawne i ekonomiczne i wiele wiele innych - zostań z nami na dłużej, a nie pożałujesz!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × 1 =